Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
Ostatní vysoké školy, kde se uplatňují výsledky z Národních srovnávacích zkoušek Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / Ostatní vysoké školy, kde se uplatňují výsledky z Národních srovnávacích zkoušek /

IES X VŠE (NF)

 Stránka:  1  2  3  4  5  ...  8  9  10  11  12  »» 
Návštěvník
# | Zasláno: 11 pro 2011 12:32
Reagovat 
Holjte, mohl by mi prosím někdo shrnout vyhody te ci one fakulty... hlasim se na obe a nemel by byt problem se dostat, jen se nemuzu rozhodnout kterou radsi, a zadne forum kde by to bylo nak sepsano nebo se o tom debatovali nemuzu najit :-) kdyztak na nej odkazte nebo aspon poradte :-) Dik
Návštěvník
# | Zasláno: 11 pro 2011 21:44
Reagovat 
IES má víc matiky, je celkově zaměřena více tím směrem a obecně je asi i těžší. Dost možná má taky lepší pověst, je součástí UK a tak máš přístup na všechny fakulty UK v rámci volitelných předmětů.

NF je součástí velkovýrobny ekonomů (tisíce každej rok), dostat se tam vůbec není těžký, ani udělat ji není nijak těžký... Je tam hodně humanitních předmětů, od ekonomky by to člověk asi ani nečekal (jiné fakulty to nemají).

Vyber si sám(a)...
Martin73
Člen
# | Zasláno: 11 pro 2011 22:54
Reagovat 
Ja sa osobne rozhodujem medzi IES a FMV. Ale prioritou je pre mna asi predsa IES. Rozhodol som sa pre ňu kvôli nasledujúcim veciam :

1. meno a prestíž Karlovej Univerzity
2. komorná atmosféra, v ročníku je najviac 150 ľudí, prakticky ste stále spolu, celý ročnik je jedna parta, profesori maju individualny pristup a hlavne nehrozi anonymita ako na VŠE kde každý kope sám za seba
3. širší výber kolejí UK, kolej Jednota je na tej istej ulici ako IES
4. bakalár je všeobecná ekonómia, čo mi vyhovuje, keďže ešte celkom neviem, akým smerom sa chcem uberať
5. veľký počet predmetov vyučovaných v angličtine
6. fakt, že prakticky každý môže ísť na ERASMUS do zahraničia
7. volitelne predmety z celej UK (aj moja vysnívaná poľština) :D

nevýhody vidím v pomerne náročnej matike, ak však nemáš problém s matikou na gympli tak nebudeš mať ani na IES, IES nie je matfyz takze to nie je az take hrozne, dalsou nevyhodou pre niekoho moze byt titul mgr.,co mozno niekomu nebude sediet k ekonomii
Martin73
Člen
# | Zasláno: 11 pro 2011 22:57
Reagovat 
hej a mozno ti v rozhodovani pomoze toto :

http://ies-prague.org/forum/viewtopic.php?id=272

je to forum studentov IES, cize hrozia trochu subjektivne nazory ;)
Svilu
Návštěvník
# | Zasláno: 12 pro 2011 18:32
Reagovat 
pro Martina73 - jsem z IES, prvák a mám polštinu na FF - a Winczura (vyučuje ji) je skvělá :) Takže tě podporuju! ;P Kdybys měl nějakej dotaz, dej vědět třeba na foru IES - tam jsem ti jako jediná k tomuhle tématu reagovala.
Návštěvník
# | Zasláno: 29 pro 2011 02:59
Reagovat 
Martin73:
Milý Martine, jsem studentem prvního ročníku IES, na gymplu jsem byl troufám si říct jeden z nejlepších, odmaturoval jsem z vyšší matematiky i normální ústní, scio jsem na první pokus měl také vysoké a rozhodně bych si nikdy netroufl říci, že pokud někdo neměl problémy na gymplu, tak IES "dokope", je to holý nesmysl. Sice je pravda, že to není matfyz, ale v prvním semestru to je tak 75% matfyz, náročnosti praktické (počítací) části se možná ani moc neliší. Potom, pravda, se pomyslné nůžky více rozevírají.
A není to jenom ta čistá matematika, ale matematika se prolíná celým studiem, kdo by kdy řekl, že půlka mikroekonomie jsou derivace všeho možného, o jméno lagrange v mikru asi taky zavadíš.
Nechci strašit, ale není to tu pro humanitně založené příliš vhodné :-)
Martin73
Člen
# | Zasláno: 29 pro 2011 15:55
Reagovat 
Ako má teda človek zistiť, či má na matiku na IES alebo nema ? :D
Návštěvník
# | Zasláno: 29 pro 2011 18:27
Reagovat 
Jsem na NF, o problematiku jsem se dost zajímal a mám dobré známé na všech zde diskutovaných školách. Je to můj názor, ber to jak chceš. Bude to dlouhé, ale skromně si myslím, že nebudu daleko od pravdy:D, navíc se na to ptá dost lidí, tak si tu uložím pro budoucí použití. Tak nebo tak doporučuju prostudovat studijní plány.

Pro začátek: ty názory, že je IES méně anonymní bych ignoroval - pokud nejseš exot, kamarády si najdeš všude, nemyslím si, že by to měl být relevantní faktor při výběru školy. Taky ber názory IESáků s rezervou, na té fakultě probíha celkem solidní (a pochopitelný a do určité míry i oprávněný) brainwash ve smyslu, že žádná jiná škola na světě nemá smysl a některé perly jsou i vtipné (matika na IES je srovnatelná s obecnou matikou na MFF, nejlepší ekonomka na východ od LSE) – i na webu Socialu se o tomto jevu objevilo pár článků, můžeš si to najít.

Jsou to různé školy. IES je jediná kvalitní ekonomická vědecká instituce v Čechách – má prostě jeden, daný, obor a tomu se pořádně věnuje. Z IESu můžeš jít dělat vědu na nejlepší univerzity na světě. Díky tomu je ta škola prestižní, a tak neustále láká nejlepší studenty a nejlepší vyučující, což dohromady tvoří elitní instituci. Je to jediná škola, která tě může naučit opravdovou, matematickou, pokročilou ekonomii, kterou použiješ např. V ČNB a tomu podobných institucích. Platí, že se absolventi z IESu skvěle (nejlépe ze všech škol) uplatňují i v soukromém sektoru, což ale může být i tím, že tam chodí špičkoví maturanti + průměrní/líní studenti neprojdou matiky. Je otázka, zda jim pomáhá samotná látka naučená ve škole. Co tím myslím: v Big 4/management consultingu je hodně IESáků a jsou to prestižní práce, ale taky berou kvalitní lidi z práv, VŠE, VŠCHT nebo třeba teologie. Ale samotnou ekonomii, jako vědu, co se studuje na IES v soukromém sektoru (pokud vím, ještě nepracuju!) nepoužiješ.

Nevýhody... Pokud nechceš dělat ekonomii, což překvapivě dost lidí na IESu nechce (soudím podle toho, že většina jde na obor Finance na magistra), tak je IESácká matika (teď myslím věta-důkaz přístup, základy matiky jsou důležité pro statistiku, což je důležité do praxe) dost zbytečná (asi až na výjimky v podobě pozice analytika rizik atp) – tím myslím to, že ji nepoužiješ, věřím, že studium matiky ti zvedne sebevědomí a zlepší analytické schopnosti.

Jako takový je IES v ČR unikát a neměl by se srovnávat s jinými školami, srovnání s NF není na místě. NF by se měla srovnávat s ostatními fakultami VŠE.
Magistra na IES ukončí všehovšudy nějakých 50 lidí ročně, z nichž někteří odjedou a někteří budou pokračovat ve vědě, takže poptávku soukromého sektoru po pracovní síle nenasytí. VŠE je druhá "target" škola v Čechách.

VŠE má jednu důležitou nevýhodu: výstup (tzn. kvalita absolventů) rozhodně není homogenní a rozpětí mezi nejlepšími a nejhoršími je značné (zase- to samé platí i pro kurzy i vyučující). Říká se, že nejlepší absolventi se klidně srovnají s IESáky (což, v absolutních číslech, dost možná srovná VŠE s IES, nevím), ale hodnota titulu trpí kvůli flákačům. Je pravda, že můžeš projít všemi fakultami s minimem námahy a nepoznamenaný (ale nemusíš). Každopádně jsou absolventi co nastupují v špičkových pozicích a většina lidí najde solidní uplatnění.

Výhody VŠE oproti IESu: víc předmětů, celkově větší záběr (ne hloubka) toho, co můžeš studovat, větší výběr učitelů, asi je snažší při studiu pracovat, pokud můžeš najít relevantní praxi. VŠE je pořád v očích veřejnosti známější.

Co se porovnání fakult týče, tak na FMV zapomeň, na škole má mizernou pověst (hlavně obor MO) a studenti dost utíkají jinam/nadávají (jsou tam zbytečně moc dotovaný jazyky (jestli se chceš učit jazyky, máš tutor), je to dávačka), navíc už ani nemají větší šanci vyjet na Erasmus. FPH taky nemá nic moc pověst (hodně Rusů, business jako obor z principu nic moc naučit nemůže (předměty jako Management jsou zkrátka ztráta času)) - tyto dvě fakulty vystuduje dost lidí a kvůli těmto fakultám se celé VŠE, neoprávněně, říká "masová továrna na ekonomy". Samozřejmě i z těchto fakult vycházejí špičkoví lidi, ale tam je to už hodně o samostudiu a není jich nějak extra moc.

Tak nebo tak, pokud bych si vybíral mezi fakultami na VŠE, tak je to imo mezi FFU a NF, případně ten FIS - kvant. metody. FFU pokud chceš vysloveně do businessu/financí, je více praktická a více specifická v tom, co studuješ. Má dobrou pověst. Nevýhoda je hodně málo statistických/kvantitativních předmětů na bakáláři (jedna matika, jedna statistika, jedna ekonometrie. Na NF je navíc jen jedna ekonometrie, ale můžeme si toho navolit dost (volitelně další matika, další ekonometrie, předměty z FIS).

NF se hodně mění/zlepšuje (i když nejradikálnější změny už proběhly).Donutí tě nejvíc číst (absolventi kvůli slabé matice nemůžou dělat vědu, ale vesměs ví, čím se aktualně ekonomie zabývá), nejvíc psát/diskutovat (tzn. schánět si informace, formulovat myšlenky atd) a celkově rozšíří obzory. Taky máme nejvíce volných kreditů, takže si není problém zapsat vybrané předměty z jiných fakult (typicky FFU nebo ten FIS). Nemáme povinný tělocvik ani jazyky, ale máme nejvíc povinných/volitelných odborných předmětů v Aj na VŠE. Zkrátka anglicky umět máš, ale je jim jedno kde se to naučíš (v překladu: nemusíš plýtvat kredity na jazyky na VŠE a můžeš si místo toho napsat něco zajímavého). Fakulta se snaží, aby do konce studia vyjel do zahraničí každej student (nevím jak moc úspěšně, každopádně jestli si trochu pohlídáš průměr, výjezd není problém – platí pro celou VŠE). Výuka ekonomie je pojata více ze široka a více jako "social science" (behaviorální ekonomie, institucionální ekonomie, předměty jako Ekonomie neřesti, Ekonomie náboženství atd., povinně hosp. dějiny/dějiny ek. teorií), tak, aby jsi prostě uměl nějak přemýšlet. Ale samozřejmě taky počítáme, ale v mainstream ekonomii se nejde tak do hloubky, jako na IESu. Je otázka, zda tj problém pro uplatnění lidí z VSE. Hodně oceňuji kvalitu vyučujících (a teď nemyslím Ševčíka).

Taky to není masovka, celkem Bc ukončí <170 lidí, obor Ekonomie jen asi 40-50 lidí, na magistra Ek. analýza pak nastupuje asi 20 lidí, berou asi 700 lidí ročně.

Nevýhody: asi pořád ta pověst, ale až ty budeš končit, mělo by to být lepší, jelikož opravdu hodně zpřísnili a výstup by měl být kvalitnější. Některé předměty jsou hodně slabé/zbytečné (ale není jich moc, teď mě napadají 3). Nevím jak je to s kvalitou magistra, teoreticky by tam měla být zapotřebí mnohem těžší matika. Každopádně i tak doporučuju se sám doučit aspoň nějakou matiku navíc. Někteří studenti tady moc nemají co dělat a je pravda, že tu někteří lidi jsou jen ptž se nedostali jinam (přeci jen ta pověst mezi maturanty pořád ještě není nic moc), ale ti to většinou nedodělají.


Cliffs: IES elita pro vědu, dobrá pověst v soukromém sektoru, ale dost možná jen díky self selekci studentů. VŠE horší pověst v soukromém sektoru, ale furt lepší než všechny ostatní školy, kromě IESu. Bakalář NF je v rámci VŠE mezi nejlepšími a imho se od IESu liší dost na to, aby pro určitý typ studentů stála za zvážení.

Zabralo to dost času, nestíhám to po sobě přečíst, tak sry jestli jsou někde nějaký hrubky.

Ciao
Jen
Návštěvník
# | Zasláno: 30 pro 2011 11:38
Reagovat 
Co se týče prestiže, to je taky docela brainwash. I ve zmiňované big four se mi vícekrát stalo, že o IES neslyšeli. A tak to bývá i jinde. To jen abyste si nemysleli, že po absolvování IES vám budou trhat ruce (jak říkával náš bývalý ředitel).
Návštěvník
# | Zasláno: 31 pro 2011 22:16
Reagovat 
A současný to snad neříká? Gregor mi přijde snad ještě jako větší naivka
Návštěvník
# | Zasláno: 1 led 2012 06:04
Reagovat 
To neni o naivite. Je spravne, ze dekan vyzdvihuje svoji fakultu, je to v zajmu fakulty. Deje se tak vsude, na iesu, na vse, na kazdy soukromy skole. Na iesu je ta tendence akorat opravnene silnejsi.
Ondřej
Návštěvník
# | Zasláno: 1 led 2012 16:17
Reagovat 
Ono to ale není tak jednoduché. Pokud někdo IES zná (a že takových zaměstnavatelů není málo), tak to vaše vzdělání ocení. Zároveň ten člověk ale ví, že nemůže ihned usuzovat, že jste lepší než lidi bez IES v CV. Jelikož se ale při nabírání zaměstnanců velice intenzivně lže a mlží, tak tady bude výhoda, že tohle vzdělání bude do jisté míry objektivní míra.

Co se týče současného ředitele -- ani mi nepřijde. Měl jsem ho jeden semestr a je to hrozně fajn člověk, IES chválí spíš ze setrvačnosti, nesnaží se nám nic namluvit. Co jsem koukal na jeho prezentaci pro prváky, tak tam trochu té zdravé pochvaly bylo, ale ani ne moc přehnaně.

U Mejstříka byla chvála dost pochopitelná, tu školu založil a dokopal tam, kde teď je. Všechna čest.

Hezký nový rok přeji.
Návštěvník
# | Zasláno: 7 led 2012 21:59
Reagovat 
Ondro, ty pusobis rozumne.

Dodal bys neco k memu prispevku? Souhlasis/nesouhlasis? Zajimalo by me, zda se s tim +- ztotozni i IESak.

(myslim ten dlouhy prispevek)
Ondřej
Návštěvník
# | Zasláno: 8 led 2012 11:51
Reagovat 
Tak víceméně souhlas, jen teda stavíš IES moc do vědecké pozice. Sice třeba já mířím spíš tímhle směrem, drtivá většina studentů se vidí na management pozicích, proto i ten počet lidí na magistru na financích.

Co se týče té matiky, tak ji zase moc zlehčuješ — je to dobré zhodnocení schopností studenta. Pokud člověk jen papouškuje nějakou látku, kterou se naučil, jak mám jako zaměstnavatel poznat, zda je něčeho schopný? Už takhle se na ekonomii hledí jako na pavědu, což zásadně odmítám kvůli matematice, statistice, ekonometrii, game theory, ... Nějak ani nevím, co bych o ekonomii říkal bez těchto oborů. Bylo by to takové povídání.

Takže nesouhlas s:

"Jako takový je IES v ČR unikát a neměl by se srovnávat s jinými školami, srovnání s NF není na místě."
"Pokud nechceš dělat ekonomii, což překvapivě dost lidí na IESu nechce [...], tak je IESácká matika dost zbytečná"
"IES je jediná kvalitní ekonomická vědecká instituce v Čechách" (ještě třeba CERGE-EI, MFF)


A největší nesouhlas si nechám na konec:

"Je otázka, zda jim pomáhá samotná látka naučená ve škole. Co tím myslím: v Big 4/management consultingu je hodně IESáků a jsou to prestižní práce, ale taky berou kvalitní lidi z práv, VŠE, VŠCHT nebo třeba teologie. Ale samotnou ekonomii, jako vědu, co se studuje na IES v soukromém sektoru (pokud vím, ještě nepracuju!) nepoužiješ."

Bohužel často nepoužiješ ani tu ekonomii z VŠE :-)
Návštěvník
# | Zasláno: 8 led 2012 13:16
Reagovat 
V dnešní době ze školy v praxi nepoužiješ prakticky nic. On je tomu přizpůsoben i styl studia, 90% studentů dělá přes semestr jen to nejmenší možné minimum, potom si před ZK látku nalije během pár dní do hlavy, u ZK to odříká klidně na 1, za týden z toho ví půlku, za měsíc už ani názvy okruhů, které se učil.

Teď teda pochopitelně nemluvím o právech, medicíně a některých exaktních vědách, spíš obecně když se podíváš na strukturu studentů (co kdo studuje), tak tímhle stylem postupuje naprostá většina, protože jsou všichni na humanitních fakultách.
 Stránka:  1  2  3  4  5  ...  8  9  10  11  12  »» 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.