Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
OSP - Verbální část Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / OSP - Verbální část /

Vztahy slov

 
Návštěvník
# | Zasláno: 2 led 2012 21:18
Reagovat 
STRATÉG: PLÁNOVAT

(A) generál: střílet
(B) přítel: vítat
(C) vědec: objevovat
(D) filmař: promítat
(E) slepec: tápat

Správná odpověď je C, což poměrně chápu, ale zároveň si myslím, že primární funkcí vědce je zkoumání něčeho za účelem objevu, stratég plánuje za účelem vítězství. A tak mi objev přijde spíš jako cíl. A tak jsem zvolila slepce .. pro slepce je přirozené tápat, stejně jako pro stratéga plánovat. Je to primární věc, kterou dělají.

Jsem úplně vedle a překombinovala jsem to? Nebo myslíte, že v takovém případě, bych to mohla uhrát při vznášení námitky. Děkuji za odpověď.
Návštěvník
# | Zasláno: 2 led 2012 22:24
Reagovat 
Pořád komisi zůstane ten argument, že stratég je povolání(nebo pozice související s výkonem určitých povolání), stejně jako je vědec taky povolání. Slepec je postižený nebo tak něco, který nemá "tápání" jako placenou činnost 8 hodin denně a 5 dní v týdnu, ale jako projev svého hendikepu. To, co jsi psala, není úplně nesmyslné, ale třeba si to můžeš říct tak, že primární funkcí vědce je objevovat nové vynálezy/poznatky/zákony nebo může "objevovat za účelem učinění objevu". Prostě si myslím, že námitka neprojde, na druhou stranu je tu pořád otázka, jak je vůbec možné, že v extrémně drahých testech, které jsou celý rok připravovány snad fundovanými odborníky, a kterých je asi jen 6 za rok, jsou vždycky nejasnosti?
FF
Návštěvník
# | Zasláno: 22 dub 2013 13:14
Reagovat 
Tento příklad, je dle mého názoru zcela jasný. Vy zde vycházíte z předpokladu, že vztah určujete dle primární vykonávané věci a z toho vyvozujete závěr. Ovšem zkuste se zamyslet, zda opravdu jde pouze o primární věc. Dle mého názoru nejde pouze o vnitřní podobnost, ale i o vnější. Můžeme slepce a stratéga zcela jednoznačně připodobňovat? Myslím si, že stratég a slepec spadají do jiné kategorie. Slepec do kategorie Postižených a stratég do kategorie Povolání či Lidé Vykonávající určitou funkci. A tady si myslím, že se příliš připodobnit nedají. Poté už je vztah jasný. Co je účelem stratéga? Plánovat za účelem vítězství, jak jste už řekla. A co je úkolem vědce? Objevovat za účelem nového objevu.
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.