Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
Diskuse o nových státních maturitách Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / Diskuse o nových státních maturitách /

Chyba ve státní maturitě?

 
Návštěvník
# | Zasláno: 1 dub 2011 17:10
Reagovat 
Dobrý den,
Cermat vydal cvičné testy ke státní maturitě, zdá se mi ale, že jsem narazil na logickou nepřesnost. Mohl by mi prosím tento názor někdo potvrdit, či vyvrátit?

Zadání Základní úrovně ČJ:
http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404034908&at=1

-Prosím přečtěte si úlohu č. 18 a věnujte zvýšenou pozornost Odbornému textu a slovům "A TO PREDEVSIM".
=======================================
"V hovorovém projevu může být vokativ nahrazen nominativem, a to u oslovenítypu pane Novák, pane Josef, někdy i ve spisovných projevech(pane Němec, pane Vintr), a to především tehdy, vyhneme-li se konsonantickým alternativám (pane Němče, pane Vintře)."...
=======================================
Myslím si, že tento text má význam: Vokativ může být nahrazen nominativem v hovorovém projevu a někdy i ve spisovných projevech. Ve spisovným projevech se k tomuto uchylujeme PŘEDEVŠÍM, vyhneme-li se konsonantickým změnám.
- To znamená, a odprostěme se prosím od vnějších zdrojů, jako jsou učebnice mluvnice - vycházejme pouze z testové úlohy, že nominativ lze použít jak hovorově tak NĚKDY i spisovně (text nám dále říká, že se k tomuto uchýlíme především u konsonantické změny). Slovo někdy a především jsou natolik vágní, že dovolují mnohozačný výklad.

Výsledky uvádění: ANO, NE, NE, NE. Já s tímto nesouhlasím.
řešení: http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404034847&at=1

Myslím si, že otázku č. 18.1 je možno zodpovědět NE na základě toho, že
"Vokativ může být nahrazen nominativem v hovorovém projevu a někdy i ve spisovných projevech"
Pokud je tento předpoklad správný, je možno odpovědět i na otzku 18.3 ANO.

Děkuji za odpovědi.
Návštěvník
# | Zasláno: 1 dub 2011 23:14
Reagovat 
No mně to připadá správně, protože si myslím, že státní maturita z češtiny není SCIO test OSP, kde se vychází POUZE ze zadání testové úlohy. Ve státní maturitě z češtiny je naopak nutné vycházet i ze znalosti mluvnice, kterou člověk získá za minimálně 13 let vzdělávání.

Větší problém mi připadá použití slova konsonantický, protože ani po použití Google jsem plně nepochopil, co to slovo znamená. V každém případě intuitivně cítím, že zadáním má být řečeno, že první pád se použije namísto pátého i ve spisovném jazyce tehdy, když "by to znělo blbě". pane Vintře, pane Němče blbě opravdu zní (aspoň mému uchu), pane Krausi mi zní normálně.

A v otázce 18.1 je opravdu použito hovorové podoby, neboť užitím spojení "Vážený pane Kraus" nedochází k vyhnutí se konsonantickým alternativám (tj. vyhnutí se blbému znění) a v daném kontextu je to nevhodné. Podobně si myslím, že 18.3 je NE, protože v obchodní korespondenci není přípustné používat hovorové výrazy.
Návštěvník
# | Zasláno: 3 dub 2011 23:37
Reagovat 
Toto je presne ten pristup jakej má naše češtinářka, nic proti ní, ale pokud je zadanej text a k tomu !nejednoznačnej! až vágní odbornej text, pak na základě této nepřesné formulace je možno usuzovat dvojího výkladu. U testu v takovém znění je nutno se odprostit od vnější znalosti, jelikož je nám poskytnuto odborného článku, jež má být brán jako výchozí.

Pakliže řeknu: Vokativ je možno použít v hovorovém projevu, někdy i v projevu formálním a dále uvedu: u formálního především tehdy jedná-li se o Konson. změnu, tak tím jasně říkám, že jsou možné obě varianty.
Tohle je pro testovaného výchozí a pokud mu toto řekne odbornej text, ze kterého má vycházet je to to hlavní dle čeho by se měl řídit.
Máte pravdu, že se nejedná o OSP, ale pokud si to na ně hraje (koukněte se na Zákl. úroveň Maturity z ČJ), je takto striktně logický přístup nutný.
Návštěvník
# | Zasláno: 4 dub 2011 10:01
Reagovat 
No já to chápu tak, že to "především" znamená, že je to hlavně v těchto případech a pak asi existují ještě další případy, kde jde o něco jiného než konson. změnu a kde zní použití pátého pádu z nějakého důvodu blbě či divně. (Co třeba kdyby se dotyčný jmenoval Král? Pak by oslovení pane Králi znělo divně kvůli dvojímu významu a asi by mi přišlo logické umožnit i ve spisovném tvaru oslovení v 1. pádu.)

Každopádně u jména Kraus není splněna ani hlavní podmínka, ani tady nevidím žádný náznak jiného důvodu, proč by mělo být použití prvního pádu spisovné.

I když bychom se drželi striktně logiky, tak z odborného textu vůbec neplyne možnost použít u jména Kraus v oslovení první pád. V odborném textu je opora pouze pro to, že se v tomto případě má použít 5. pád. Není tam žádná opora pro použití prvního pádu.
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.