Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
OSP R - Oddíl abstraktního uvažování Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / OSP R - Oddíl abstraktního uvažování /

OSP R - Abstraktní oddíl - příklad na letáky

 
Návštěvník
# | Zasláno: 17 bře 2013 16:53
Reagovat 
Kryštof a Filip roznášejí letáky ve třech městských obvodech. V každém je potřeba roznést 10 tisíc letáků, Kryštof jich může roznést celkem 18 tisíc, Filip 12 tisíc. Kryštofovi trvá roznést tisíc letáků v prvním obvodě právě 5 hodin, ve druhém 4 hodiny a ve třetím 2 hodiny, Filip zvládne roznést tisíc letáků v prvním obvodě právě za 8 hodin, ve druhém za 3 hodiny a ve třetím za 10 hodin. Jak dlouho jim bude nejméně trvat roznáška, pokud víme, že nikdy neroznášejí zároveň?
A) 72 hodin
B) 102 hodin
C) 106 hodin
D) 110 hodin
E) 124 hodin
Tato úloha z 9.3. má správné řešení C. Poradil by, prosím, někdo nějaký nezdlouhavý způsob jak se k tomu číslu dobrat?
Aleph.cz
Člen
# | Zasláno: 18 bře 2013 09:37 | Změnil(a): Aleph.cz
Reagovat 
Nezdlouhavý způsob je cca na 1,5-2 minuty. Základní myšlenka řešení tkví v tom, že každý bude rozdávat pokud možno tam, kde je rychlejší a nejprve tam, kde je rozdíl rychlostí (efektivita) nejvýraznější.

Takže začneme ve 3. obvodu, kde Kryštof zvládá rozdávat pětkrát rychleji, takže tam rozdá všech potřebných 10.000 letáků za 20 hodin.

Ve 2. obvodu je rychlejší Filip, takže tam rozdá také celých 10.000 letáků, celkem za 30 hodin.

V 1. obvodu už musí rozdávat oba a rozdají Kryštof svých zbylých 8.000 za 40 hodin a Filip 2.000 za 16 hodin.

Celkový součet: 30+20+40+16=106 hodin.

(Nejpřehlednější asi je udělat si tabulku. Do třech řádků dát městské obvody, do dvou sloupců Kryštofa a Filipa a do tabulky napsat počet hodin, které ji rozdávání zabere.)
Návštěvník
# | Zasláno: 18 bře 2013 14:26
Reagovat 
Díky moc :)
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.