Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
Testy studijních předpokladů - TSP MU 2013 Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / Testy studijních předpokladů - TSP MU 2013 /

Analytické myšlení - prosím pomoc: rok 2012, varianta 1, příklad 49

 
Mirka
Návštěvník
# | Zasláno: 28 lis 2012 18:00
Reagovat 
Vůbec si nevím rady s tímto příkladem. Najde se někdo, kdo mi vysvětlí, jak na to mám přijít?

Tvrzení X: "Někteří studenti matematiky nejsou chytří." Z množiny následujících pěti výroků vyberte podmnožinu, ze které tvrzení X vyplývá.
1. Všichni chytří jsou studenty medicíny.
2. Někteří studenti matematiky jsou studenty fyziky.
3. Někteří studenti fyziky nejsou chytří.
4. Žádný student fyziky není chytrý.
5. Někteří chytří nejsou studenty matematiky.

a) 3. a 4.
b) 1.
c) 2. a 3.
d) 2. a 4.
e) 5.
Návštěvník
# | Zasláno: 18 pro 2012 15:01
Reagovat 
Já si myslím, že správná odpověď je za c) 2. a 3.
Návštěvník
# | Zasláno: 18 pro 2012 17:32
Reagovat 
Řekl bych, že je to d) 2. a 4. c to nemůže být protože ze dvou částěčných premis nic neplyne. pro řešení se dají použít vennovy diagramy.
Aleph.cz
Člen
# | Zasláno: 19 pro 2012 11:40 | Změnil(a): Aleph.cz
Reagovat 
Úloha je vlastně řešení sylogismu obráceně, takže řešit to jde přes Vennovy diagramy. Nakreslíte si jednotlivé možnosti a vyberete tu pravou.

Jde to ale i jednodušeji vylučovací metodou. Z jednoho tvrzení to určitě neplyne, to by muselo být ekvivalentní a žádné takové tam není. Ze dvou existenčních tvrzení (to jsou ty částečné premisy jak píše někdo výše) nic plynout nemůže, protože každý takový sylogismus je předem neplatný (možnost c)).

Zbude a) a d). Hned to první to určitě není, protože ani v jednom z těch výroků není nic o matematice. Takže zbude jedině d).
uspechvtestech
Člen
# | Zasláno: 5 led 2013 12:58
Reagovat 
Ano, je to každopádně D. Je to, při správném přístupu, velmi snadná úloha, nicméně se nějak nemohu nepozastavit nad (z mého pohledu) naprostou zbytečností takto konstruovaných úloh...
Návštěvník
# | Zasláno: 14 led 2013 21:35
Reagovat 
Prosím o nějaký odkaz, kde bych se dozvěděla více o Vennových diagramech a používání. Asi jsem nějaká natvrdlá, ale vylučovací metodu nechápu. Předem díky.
Návštěvník
# | Zasláno: 15 led 2013 00:05
Reagovat 
uspechvtestech:
nicméně se nějak nemohu nepozastavit nad (z mého pohledu) naprostou zbytečností takto konstruovaných úloh

Tyhle mudrce mám opravdu rád. Jednou se jim povedly přijímačky podle SCIA (na TSP totálně vyhořeli) a teď jsou nejchytřejší na světě a myslí si, že v prváku na VŠ mají na to, aby MU kompetentně kecali do toho, jaké dává příklady do přijímaček. :D
Google Man
Návštěvník
# | Zasláno: 1 pro 2014 16:23
Reagovat 
Zkus Google.
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.