Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
OSP - Analytická část Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / OSP - Analytická část /

Co řešit dříve

 Stránka:  1  2  »» 
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 11:52
Reagovat 
Co řešíte dříve zebry nebo texty? Přijde mi logičtější řešit texty, protože hlava už je v provozu z dlouhých textů ve verbálním oddílu.
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 12:03
Reagovat 
Rozhodně texty, u zeber hrozí, že se zasekneš třeba na pět minut u jedné, zatímco u textů máš poměrně solidní jistotu, že budeš pracovat cca tempem 1min/odpověď a většina nebude nijak těžká a bude tedy správně.

Stejně tak nechávám dlouhé texty ve verbálním úplně nakonec, ale to ty asi taky.
Aleph.cz
Moderátor
# | Zasláno: 26 úno 2012 13:10 | Změnil(a): Aleph.cz
Reagovat 
Rada je skoro jednoznačná - napřed texty, pak zebry. Na zebře se můžete hodně zdržet nebo i úplně zaseknout. Někdy je obtížné na začátku poznat, jak moc je těžká a kolik času vám vezme.

Pokud test není úplně lehký, dá se často vystačit i s tím, že jednu zebru nestihnete vůbec a stejně to vyjde na dost vysoký percentil.
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 13:54
Reagovat 
Texty, u zeber, jak už bylo zde zmíněno, se můžeš snadno zaseknout. Ikdyž v minulé zkoušce nebyly nikterak těžké, v celém oddílu jsem měl asi 4 chyby, což by např. ve verbálním nebo kritickém bylo smrtelné, ale v analytickém jsem měl percentil 99. Což mě velmi udivilo. Takže doporučuji texty a pak zebry.
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 13:59
Reagovat 
V posledním analytickém byl 100 percentil pouze za 20 bodů a podle mě na tom hrála velkou roli právě ta zebra s vlaky (4 otázky). Kdo nechal zebry na konec tedy opravdu vyhrál, kdo ne, měl by to začít dělat. :)
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 19:52
Reagovat 
Díky, ještě bych měl jeden dotaz. Ty texty jsou hodně o slovíčkaření, je časově snesitelné abych si v textech podtrhával?
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 19:59
Reagovat 
V textech by sis rozhodně měl podtrhávat, ani tě to nezpomalí, dělej to takovým tím způsobem, že podtrháváš v periferním vidění a mezitím čteš dál (nauč se to, pokud to neumíš). Jinak bych s těmi texty měl mnohem více problémů. Nejde ti o vodorovnou linku, prostě si tam jakkoliv označ těch pár slov, která ti přijdou důležitá, zatímco čteš dál.
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 20:17
Reagovat 
Budu se lišit tady od většiny, ale já jednoznačně začínám zebrami. Dřív jsem to dělala naopak, protože mi texty jdou, tak jsem nimi začínala. Jenže, při těch 14 nebo kolika úlohách se mi špatně hlídal čas, pak, když mi zbývalo méně času na zebry, které mi šly hůř, tak jsem byla nervózní, že nestíhám, těkala jsem očima od jedné k druhé, co bych tak rychle odpověděla z hlavy...
Domácím cvičením jsem zjistila, jak na zebry, a pak jsem je začla dělat jako první. Prostě v klidu začnu řešit první zebru, a pokud ji celou neudělám za 5 minut (i když většinou to jde i za míň), tak jdu od ní pryč, na další. Tímhle stylem vyřeším celé zebry (pokud jsou těžké, tak mi třeba max. 3 odpovědi dohromady chybí) nejdýl za 15 minut.

Pak mi zbývá 15 minut na 14 úloh (jak říkám, někdy i víc) a vzhledem k tomu, že ty texty jsou kraťoučké, tak není problém.

Opravdu doporučuju (percentil z analytické části 99) :)
Minulý test jsem dělala obráceně, jako tady většina, a měla jsem 75 (i když uznávám, že jsem to dost trénovala a že to není asi jen pořadím :)
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 20:20
Reagovat 
A jinak, možná to řeším moc subjektivně, protože mi ty zebry jdou hůř. Myslím si, že obecná rada je, začít tím, co ti jde hůř, zjistit, kolik času to zabere, a naučit se řešit to, co ti jde, ve zbylém čase.
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 20:46
Reagovat 
Já měl teď v posledním 100 percentil (v prosincovém 98) a říkám ti, že rada "začni tím, co ti nejde" opravdu není správná.
Návštěvník:
Myslím si, že obecná rada je, začít tím, co ti jde hůř, zjistit, kolik času to zabere, a naučit se řešit to, co ti jde, ve zbylém čase.

Musíš vždycky začít tím, co ti jde a kde máš jisté body (a to jsou stoprocentně texty, pro všechny) a až pak se přesunout na to, co ti (potencionálně) nejde a tam už můžeš strávit kolik času chceš, protože to jisté máš hotové a už jde jenom o to, jak se popereš s tím těžkým.
Návštěvník:
Prostě v klidu začnu řešit první zebru, a pokud ji celou neudělám za 5 minut (i když většinou to jde i za míň), tak jdu od ní pryč

Pokud ti tohle nastane, tak jsi právě zabila 5 minut na začátku textu a zbývá ti o 5 minut méně na všechno ostatní, zatímco nemáš nic zodpovězeného. Pokud se to stane na konci, tak se nic neděje, člověk to nechává nakonec právě proto, že nevím jestli to udělá nebo ne a nechce se potencionálně připravovat o čas, který bude moci využít jinde.
Návštěvník
# | Zasláno: 26 úno 2012 21:54
Reagovat 
Návštěvník:
co ti jde a kde máš jisté body (a to jsou stoprocentně texty, pro všechny)

Tím bych si nebyla tak jistá, že to musí být pro všechny ty texty. Pro mě to třeba vždycky naopak byly zebry, kterými já pokaždé proto začínala, a taky jsem měla pak z analytické části percentil 100. Myslím, že je to prostě o tom, co komu víc sedne, ale netvrdila bych, že to nutně musí být ty texty. I když jinak souhlasím, že je lepší začít tím, co člověku jde líp.
Aleph.cz
Moderátor
# | Zasláno: 26 úno 2012 22:45 | Změnil(a): Aleph.cz
Reagovat 
Návštěvník:
Budu se lišit tady od většiny, ale já jednoznačně začínám zebrami. Dřív jsem to dělala naopak, protože mi texty jdou, tak jsem nimi začínala. Jenže, při těch 14 nebo kolika úlohách se mi špatně hlídal čas, pak, když mi zbývalo méně času na zebry, které mi šly hůř, tak jsem byla nervózní, že nestíhám, těkala jsem očima od jedné k druhé, co bych tak rychle odpověděla z hlavy...

Samozřejmě je možné, že někomu víc vyhovuje začínat zebrami, ale troufám si tvrdit - ze zkušenosti vlastní i z mnoha let, kdy se zabýváme přípravami, že to vyžaduje daleko více přípravy a propracovanou strategii. Máte ji nakonec i vy, přesně víte, kolik času si můžete na zebry nechat, abyste stíhala ten zbytek.

Systém "začít tím, co mi jde nejhůř", doporučuji zkoušet jenom těm, kteří potřebují velmi vysoký percentil a stejně musí odpovědět skoro všechno správně. Pokud vám stačí nižší percentil, tak to určitě není dobrá strategie, protože je zbytečné ztrácet čas něčím, co je nejisté a za co body získat nepotřebuji. (V analytickém oddílu ale většinou stačí 20 bodů na percentil 100, takže můžete pět otázek vynechat, anebo si dovolit čtyři chyby).
mery
Návštěvník
# | Zasláno: 2 bře 2012 13:31
Reagovat 
a co odporucate riesit ako prve v kvantitativnom oddiele? mne osobne idu najlepsie grafy a tabulky. myslite ze by bolo najlepsie zacat tym alebo ake mate skusnosti?
Návštěvník
# | Zasláno: 2 bře 2012 13:34
Reagovat 
Mně v kvantitativním připadá, že je nejlepší se moc nestresovat, prolétnout celý test tak, jak je vytištěný a řešit jen to, co je jednoduché a jde mi okamžitě. No a postupně se vracet k těžším a těžším úlohám.
mery
Návštěvník
# | Zasláno: 2 bře 2012 13:52
Reagovat 
len keby viem pri pohlade na ulohu urcit ci je jednoducha alebo nie :D hm...asi to bude fakt o stasti
 Stránka:  1  2  »» 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.