Přijímačky

      

diskusní fórum o přijímačkách na VŠ, Národních srovnávacích zkouškách,
scio testech a všem, co s přijímacími zkouškami souvisí

 | Hlavní stránka | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
 
Diskusní fórum Přijímačky je určeno pro všechny, kteří se hlásí na nějakou vysokou školu. Jeho hlavním zaměřením jsou scio testy a Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost Scio.

Speciální diskusní témata jsou určena k řešení úloh z testu obecných studijních předpokladů pro všechny, kteří si s těmito úlohami ve scio testech neví rady nebo potřebují s postupem poradit. S řešením úloh budou kromě ostatních diskutujících pomáhat také lektoři a tvůrci internetových přípravných kurzů Aleph.cz.

Věříme, že zde vznikne kvalitní diskusní fórum s množstvím užitečných informací o přijímačkách a scio testech.

 
OSP - Kvantitativní oddíl Přijímačky - diskusní fórum o přijímačkách na VŠ a scio testech / OSP - Kvantitativní oddíl /

kružnice

 
Návštěvník
# | Zasláno: 29 bře 2010 15:19
Reagovat 
k má poloměr 10cm
l má poloměr 4cm
středy kružnic jsou od sebe 8cm
obě kružnice se protínají v bodech KaL
nyní KL srovnej proti 8cm na druhé straně.
Když to řeším,vychází mi to,ale zase to trvá dlouho,ani nevím zda mám správný postup,
Víte si s tím někdo rady?Díky
Návštěvník
# | Zasláno: 11 dub 2010 20:15
Reagovat 
Tyhle typy úloh se nemusí počítat, řeší se podle náčrtku. Normálně by šla použít Pythagorova věta. /KL/ je přepona rovnoramenného trojúhelníku, kde odvěsny mají délku 4cm (poloměr druhé kružnice). Jak se vypočítá délka těžnice vůči přeponě, si již nepamatuji. Hrají tam roli úhly, ale tady jejich velikost není zřejmá na první pohled. Na první pohled je však vidět, že délka té težnice je něco přes 1cm. A pak by platilo: 4cm na druhou= cca 1,2 cm na druhou + x na druhou. X je potom jasně menší než 4. (Ve skutečnosti je to cca 3,6cm- doma narýsovat). Takže /KL/ je menší než 8cm.
Vlastně jsem si bez výpočtu odpověděla již v první větě :-) /KL/ je menší než 2x r, protože r jsou odvěsny těch dvou pravoúhlých trojúhelníků (trojúhelník SKL mi jeho těžnice vůči přeponě rozdělí na dva stejné). KL je přepona. Líp to nevysvětlím...
Návštěvník
# | Zasláno: 13 dub 2010 11:58
Reagovat 
pardon, nehledáme délku těžnice, ale výšky, jenomže v rovnoramenném trojúhelníku v tomto případě je těžnice i výška shodná.
pro informaci: výška strany a je vedena kolmo z bodu A ke straně A
těžnice strany a je vedeno z bodu A do poloviny strany A
v tomto typu úloh se uplatňuje věta o trojúhelníku, kde délka přepony je vždy menší než součet délky odvěsen- čili, pokud se nám ty dvě kružnice v nějakých dvou bodech protnou, tak délka /KL/ (pokud ty dva body označíme K, L), je vždy menší než 2 . r
atama
Návštěvník
# | Zasláno: 2 bře 2013 12:40
Reagovat 
Není mi úplně jasné, proč mají odvěsny nad přeponou KL délku poloměru kružnice, mohl byste mi někdo prosím dovysvětlit?

díky moc
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®
kontakt: info@prijimacky-nsz.cz
Toto fórum pro vás provozuje Aleph.cz (www.aleph.cz) - internetové přípravné kurzy na TSP MU, scio testy OSP a prezenční přípravné kurzy ke státní maturitě.